English
 
به انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

 شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی منطقه ویژه اقتصادی سهلان

 

توسعه تولیدی و صنعتی شهر تبریز در سال 1349 و نیاز بازار به وجود انبار، منجر به تملک 247 هکتار زمین در مسیر جاده صوفیان از سوی شرکت انبارهای عمومی شده و در سال 1351، نخستین فعالیت‌های انبارداری از سوی این شرکت در منطقه سهلان تبریز شکل گرفت که در نهایت در سال 1354 با راه‌اندازی و آغاز فعالیت گمرکی، فعالیت‌های تخلیه، بارگیری و انبارداری شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی سهلان آغاز شد.
گفتنی است، بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 1389، با اجرایی شدن مصوبه مجلس شورای اسلامی و مشخص شدن محدوده جغرافیایی منطقه ویژه اقتصادی سهلان، شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی منطقه ویژه اقتصادی سهلان در فاز 1 این منطقه قرار گرفته و تابع قوانین مناطق ویژه اقتصادی کشور گردید؛ شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران از سوی دولت محترم جمهوری اسلامی به عنوان سازمان مسئول این منطقه معرفی شد. بر این اساس، خدمات این شرکت از سال 1391 و با اجرایی شدن فاز تجاری منطقه ویژه، بر اساس رویه جدید ارائه می‌شود.
موقعیت جغرافیایی این شرکت مانند قرار گرفتن در فاصله 15 کیلومتری شهر تبریـز، 10 کیلومتری فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز، حضور در مسیــر جاده ترانزیتــی ایران-اروپا و ایران-آسیای مرکزی، هم‌جواری با پایانه حمل‌ونقل زمینی استان (تیر پارک) و شهرک سرمایه‌گذاری خارجی و شهرک صنعتی بعثت، قرارگیری در مسیر ارتباطی کشورهای حوزه قفقاز (CIS) و قرارگیری در آزادراه قریب‌الوقوع تبریز ـ بازرگان و مسیر جاده ابریشم و هم‌جواری با کشورهای ترکیه، آذربایجان و ارمنستان، حضور در مسیر راه‌‌آهن ایران-اروپا و آسیای میانه از طریق مرزهای جلفا و سرخس و همچنین افزایش سطح مبادلات از طریق مرزهای شمالی (بازرگان، جلفا و نوردوز) و غربی کشور (سرو) و حضور گمرک در این منطقه، این شرکت را به یکی از مبادی مهم ورود کالا به کشور تبدیل نموده است.

 

 ظرفیت ها و پتانسیل های شرکت

 جدول عناوین عرصه ها، فراوانی و متراژ انبارهای شرکت:

 

ردیف

عنوان عرصه ها

فراوانی )تعداد(

متراژ )متر مربع(

1

انبارهای بارانداز

45

269,666

2

انبارهای مسقف آپرین

4

36,352

3

انبارهای هانگار

6

24,864

4

انبارهای غیر گمرکی )اختصاصی(

6

12,511

5

انبارهای کالاهای خطر ناک

9

2,363

جمع

 

70 باب

345,756

 
- وجود دو دستگاه باسکول 60 تنی دیجیتالی.
- مجهز به 65 نوع ماشین آلات و تجهیزات مدرن جابجایی، تخلیه و بارگیری کالا.
- دارای 16 کیلومتر ریل ‌آهن اختصاصی تا مجاورت سکوی انبارهای شرکت
- بهره مندی از دو مرکز آشیانه آتش نشانی مجهز، تحت نظر شبانه روزی پرسنل مجرب.
- مجهز بودن به ترمینال کانتینری با ظرفیت پذیرش سالانه 25 هزار کانتینر .
- قرار گرفتن در محدوده منطقه ویژه اقتصادی سهلان.
- دارای 6 شعبه در گمرکات مختلف کشور
- برخورداری از موقعیت ممتاز جغرافیایی و مطمئن‌ترین نقطه ارتباطی میان مراکز مهم تولیدی و مصرفی ایران با کشورهای اروپایی، آسیای میانه، ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و عراق
- استقرار در منطقه ویژه اقتصادی و تبعیت از قوانین مناطق ویژه از جمله «صدور گواهی مبدأ و قبض انبار قابل معامله تفکیکی و...» و « متروکه نشدن کالا و امکان تمدید مهلت توقف کالا»
- استقرار در مسیر جاده ترانزیتی ایران-اروپا و آسیای میانه
 استقرار در مسیر ریلی ایران-اروپا
- نزدیکی به فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز
- برخورداری از شانتینگ‌یارد (بارانداز) ریلی
- هم‌جواری با پایانه بار (تیر پارک) و شهرک صنعتی سرمایه‌گذاری خارجی
- مجهز بودن به گمرک فعال و توان‌مند با تأسیسات جانبی از قبیل آزمایشگاه، نمایندگی اداره استاندارد، قرنطینه نباتی و ...
- پایین بودن نرخ هزینه‌های عملیاتی نسبت به سایر فعالان بخش عمومی و خصوصی
- داشتن توان بالفعل و ارایه خدمات جابه‌جایی بیش از دو میلیون تن کالا در شرایط موجود و توان بالقوه جابه‌جایی بیش از سه میلیون تن کالا در هر سال
- امکان انجام بیمه تمامی کالاها
- دارای دفاتر اداری ویژه مشتریان، شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی و نمایندگان کالا در کنار تعدادی از نمایندگان که زمینه‌ساز پنجره واحد تجارت فرامرزی به‌منظور تسريع امور اداری مشتریان و جلوگیری از اتلاف وقت آنان در راستای تکریم ارباب‌رجوع می‌باشد.
- مکانیزه بودن امور اداری، مالی و عملیاتی ورود و خروج کالا تحت نظارت مرکز صدور اسناد
- انجام مجموعه فعالیت‌های گمرکی در تمامی زمینه‌ها و رویه‌های گمرک ج.ا.ا. شامل واردات، صادرات، ترانزیت داخلی و خارجی و... در شرکت

 

خدمات قابل ارایه:
• خدمات گمرکی: شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی منطقه ویژه اقتصادی سهلان به عنوان یکی از شرکای کاری مورد اعتماد گمرکات کشور، اموری مانند انبارداری، تخلیه، بارگیری، حفاظت و ایمنی کالا را در چارچوب رویه‌های گمرکی و تجاری همچون واردات، صادرات، ترانزیت خارجی و داخلی و ... برعهده دارد. همچنین امکان صدور گواهی مبداء کالاهای صادراتی و وارداتی، ترانزیت و صدور مجدد کالا بدون محدودیت، مبادلات بازرگانی با خارج از کشور با حداقل تشریفات گمرکی و امکان صدور محصولات تولیدی به خارج از کشور از دیگر خدمات این حوزه است که به مشتریان شرکت ارایه می‌شود.

 

• خدمات غیرگمرکی: این شرکت تعدادی از انبارها را حسب نیاز و درخواست مشتریان به بخش غیرگمرکی اختصاص داده که با انعقاد قرارداد، انبار اجاره‌ای در اختیار امانت‌گذاران قرار می‌گیرد و توسعه انبارهای غیرگمرکی و ارایه خدمات مرتبط با این انبارها، همواره از اولویت‌های این شرکت بوده است. همچنین به موجب آیین‌‌نامه مصوب، شرکت علاوه بر اعمال تمهیدات ایمنی، حفاظتی و حراستی، کالاهای وارده به انبار (از زمان ورود تا خروج کالا) را در مقابل تمامی خطرات احتمالی بیمه می‌کند.